صفحه اصلي | تماس با ما | تبليغات در سايت | آمار خبرها | آمار مشاهده
 

اخبار اجتماعي سياسي جدید ترین خبر اجتماعي سياسي خبر قبلی خبر بعدی چاپ خبر
توجه: شما در حال مشاهده یک خبر قدیمی هستید. برای مشاهده خبرهای جدید مرتبط به موضوعات خاص، از جستجوی خبر استفاده نمایید.

ارايه آلبوم تصاوير بيني هاي جراحي شده توسط پزشکان يک عمل غير اخلاقي است

دکتر "سيد مهدي موسوي زاده " روز دوشنبه در يک نشست مطبوعاتي در پاسخ به سوال ايرنا مبني بر اينکه برخي پزشکان آلبوم هايي از تصاوير بيني هاي عمل شده به افراد متقاضي عمل بيني، نشان مي دهند اظهارداشت:‌ متاسفانه برخي جراحان اين کار را قبل از عمل جراحي بيني و براي جلب نظر بيمار انجام مي دهند که غير اخلاقي است.
طي سال هاي اخير برخي بيماران متقاضي جراحي بيني قبل از عمل، در ابتدا ، مدل هاي مختلف بيني را در آلبوم پزشک، مشاهده کرده و به پزشک جراح ، سفارش مدل بيني مورد نظر خود را مي دهند تا بيني آنها طيق مدل سفارشي ، زير تيغ جراحي قرار گيرد.
موسوي زاده گفت: ‌متاسفانه برخي بيماران به علت نداشتن اطلاع درست، خواهان ارايه آلبوم عکس از بيني توسط پزشک مي شوند و برخي پزشکان نيز به اين کار ، دامن مي زنند.
وي اظهارداشت:‌ بيماران بايد بدانند، جراحي که تصاوير مختلف از مدل هاي بيني را در آلبوم نگاهداري کرده و ارايه مي دهد، در واقع از بهترين عمل هاي بيني که انجام داده، تصوير برداشته و در آلبوم نگهداري مي کند و اين موضوع نشان دهنده اين مطلب نيست که کار وي داراي کيفيت عالي است.
اين فوق تخصص پلاستيک ادامه داد:‌ بنابراين هيچ جراحي نيز به واسطه نشان دادن آلبوم نمي تواند ادعا کند که عمل بيني که مي خواهد انجام دهد داراي همان کيفيتي است که در آلبوم نشان مي دهد.
دکتر موسوي زاده اظهارداشت: ‌اين بيماران از کجا مطمئن هستند، تصاويري که در آلبوم مي بيننند به واسطه اينترنت و يا احتمالا سرقت از عمل هاي جراحي جراحان ديگر نباشد. اين در حالي است که در زمان حاضر با توجه به فناوري هاي پيشرفته مي توان از طريق انجام برخي امور از جمله فتوشاپ بهترين تصاوير را از بيني به تصوير کشيد.

*** يک جراح بيني گاهي اوقات به اجازه يک روانپزشک، براي جراحي نياز دارد
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با تاکيد بر اينکه يک جراح قبل از انجام هر گونه عمل بيني بايد نسبت بين خواسته بيمار و واقعيات جراحي اين عضو از صورت را مورد تحليل قرار دهد ، اظهارداشت :‌گاهي اوقات فرد متقاضي عمل بيني، ممکن است دچار توهم در ظاهر شده و فکر کند که ظاهر وي دچار مشکل است.
موسوي زاده گفت: اگر خواسته بيمار با واقعيت امر ، انطباقي نداشته باشد، پزشک جراح بايد ، بيمار را به يک روانپزشک معرفي کند زيرا بيمار ممکن است به " توهم از ظاهر بدن" مبتلا باشد و تا زماني که روانپزشک اجازه عمل را ندهد ، اين کار را انجام ندهد .
وي تاکيد کرد: ‌اگر فرد دچار توهم از ظاهر بدن باشد و بيني اش هيچ مشکلي نداشته باشد، در صورت عمل جراحي بيني، باز هم به رغم عمل جراحي، ناراضي خواهد بود. به همين علت اين افراد را نبايد تحت عمل جراحي بيني قرار داد.
وي چشم و هم چشمي و تشويق اطرافيان از جمله همسر ، والدين و يا دوستان و فاميل، براي عمل بيني را از جمله عوامل موثر بر جراحي بيني عنوان کرد.

** ضعف قانون و عدم اجراي صحيح آن از چالش هاي جراحي بيني
وي گفت: ‌متاسفانه به علت ضعف قانون و عدم اجراي صحيح قوانين، افراد با تخصص در رشته هاي مختلف پزشکي هم اقدام به جراحي بيني مي کنند که اين موضوع به قانون سال 1310 شمسي کشور باز مي گردد.
وي افزود: بر اساس اين قانون، فردي با داشتن مدرک پزشکي عمومي هر عمل و اقدام درماني و جراحي را مي تواند انجام دهد و تا زماني که عارضه انجام نشود، کسي مانع وي نيست.
موسوي زاده اظهارداشت:‌ به علت وجود اين قانون است که پزشکان عمومي نيز اقدام به عمل جراحي بيني مي کنند.
وي با بيان اينکه در زمان حاضر تعداد پزشکاني که مدرک فوق تخصص جراحان پلاستيک در کشور دارند به 170 نفر هم نمي رسند . اين در حالي است که برخي پزشکان از اين عنوان استفاده و بيماران نيز به آنها اعتماد مي کنند.
وي اظهار داشت: ‌در زمان حاضر بيش از 80 درصد اعمال جراحي زيبايي توسط افرادي انجام مي شود که تخصص لازم را از نظر علمي ندارند.

*** عوارض با پرکننده ها (ژل) ي دائمي
وي در بخش ديگري از سخنانش به عوارض پرکننده ها ( ژل) ي دائمي نيز که برخي افراد به ويژه خانم ها استفاده مي کنند نيز اشاره کرد و گفت: ژل دائمي، عفونت، جابجايي، حساسيت و ايجاد ظاهر ناخوشايند را ممکن است ايجاد کند که قابل درمان نيست.
وي گفت:‌ پر کننده هاي موقت که براي شش ماه تا يکسال است نيز بايد از مراکز استاندارد و مجاز خريداري و تزريق شود.

*** بيش از 90 درصد از شکايات جراحي پلاستيک از پزشکان غير متخصص است
دکتر "‌مجيد لاهوتي" دبير انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران نيز در اين نشست گفت:‌ طي سال گذشته از 800 مورد شکايتي که از جراحي پلاستيک در پزشکي قانوني صورت گرفته ، کمتر از 10 درصد آن به جراحان پلاستيک ارتباط دارد و اکثر اين افراد نيز برائت؛ شده اند .
لاهوتي گفت:‌ بقيه موارد شکايت نيز به پزشکاني مربوط مي شود که فاقد تخصص لازم در جراحي پلاستيک هستند.
اجتمام ** 1776//1348

    منبع خبر:خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران - ايرنا     دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۸

دفعات مشاهده: ۶۳۴۸ کد خبر: ۱۰۴۵۶۲
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رایان پژوه سلامت می باشد.
Copyright © 2010 RayanPajouh. All rights reserved.