صفحه اصلي | تماس با ما | تبليغات در سايت | آمار خبرها | آمار مشاهده
 

اخبار علمی پژوهشي جدید ترین خبر علمی پژوهشي خبر قبلی خبر بعدی چاپ خبر
توجه: شما در حال مشاهده یک خبر قدیمی هستید. برای مشاهده خبرهای جدید مرتبط به موضوعات خاص، از جستجوی خبر استفاده نمایید.

براساس يك پژوهش: , «تيزانيدين» به عنوان پيش دارو در کاهش درد بعد از جراحي موثر است


براساس يك پژوهش، تجويز «تيزانيدين» خوراكي قبل از عمل مي‌تواند باعث کاهش درد بعد از عمل جراحي در بيماران شود.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا علوم پزشکي تهران، «تيزانيدين» يك آگونيست a2 آدرنورسپتور و مشتقي از كلونيدين است كه اثرات مشابهي با «كلونيدين» در ايجاد آرامش، كاهش اضطراب و بي دردي دارد در حالي كه اثرات جانبي كمتري (افت فشار خون شرياني) در پي دارد.

در يک مطالعه اثرات تيزانيدين خوراكي بر درد بعد از عمل جراحي توسط دکتر مهرداد نوروزي، استاديار بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه دانشگاه علوم پزشکي کرمان بر روي 60 بيمار مورد بررسي قرار گرفت.

در اين كار آزمايي باليني دوسوكور تعداد 60 بيمار ASA يك و دو، 18-60 ساله به طور تصادفي به دو گروه تقسيم شدند.90دقيقه قبل از القا بيهوشي به گروه كنترل و تيزانيدين به ترتيب دارونما و 4 ميلي گرم تيزانيدين خوراكي تجويز شد. قبل و بعد از دريافت دارونما يا تيزانيدين و در 24 ساعت اول بعد از عمل شدت درد ميزان آرام بخشي و مپريدين مورد نياز محاسبه شد.

يافته ها نشان داد شدت درد و نياز به مپريدين در گروه تيزانيدين به صورت بارزي كمتر از گروه كنترل بود و ميزان آرام بخشي در گروه تيزانيدين به صورت بارزي بالاتر بود.

نتايج اين مطالعه بيان گر اين مطلب است که تجويز 4 ميلي گرم تيزانيدين خوراكي قبل از عمل، مي تواند باعث كاهش درد بعد از عمل شود؛ بنابراين توصيه مي شود در بيماران كانديداي عمل جراحي از تيزانيدين به عنوان پيش دارو استفاده شود.


    منبع خبر:خبرگزاری دانشجویان ایران - ايسنا     يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۸۹

دفعات مشاهده: ۳۳۶۱ کد خبر: ۱۳۰۷۴۵
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رایان پژوه سلامت می باشد.
Copyright © 2010 RayanPajouh. All rights reserved.