صفحه اصلي | تماس با ما | تبليغات در سايت | آمار خبرها | آمار مشاهده
 

اخبار آموزشی دانشگاهي جدید ترین خبر آموزشی دانشگاهي خبر قبلی خبر بعدی چاپ خبر
توجه: شما در حال مشاهده یک خبر قدیمی هستید. برای مشاهده خبرهای جدید مرتبط به موضوعات خاص، از جستجوی خبر استفاده نمایید.

نتيجه آزمايش هاي ژنتيک هيچ گاه قطعي نيست / اغلب مشاوران ژنتيک پزشکان عمومي هستند

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی گفت: نتیجه مشاوره ژنتیک در تمامی کشورهای دنیا هیچ گاه قطعی نیست ، به گونه ای که نمی توان همه بیماری های مادرزادی را تشخیص داد بلکه بیشتر شامل بیماریهای شایع می شود.
دکتر محمود هادی پور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری با بیان اینکه مشاوره ژنتیک به طور حتم باعث کاهش تعداد کودکان مبتلابه بیماریهای مادرزادی می شود، گفت: در کشور افراد خاص برای علم ژنتیک تربیت نمی شوند به گونه ای در کنار سایر فعالیتهای پزشکی، مشاوره ژنتیک هم انجام می شود در صورتی که بسیاری از کشورها افراد علم ژنتیک را به صورت  مستقل در دانشگاه فرا می گیرند.

وی با بیان اینکه هنوز فرهنگ مشاوره ژنتیکی پیش از ازدواج به ویژه قبل از بارداری در کشور نهادینه نشده است ، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در کشور 95 درصد مردم به علت عدم آگاهی، فرد دارای ژن منجر به بیماری را بیمار تلقی می کنند در صورتی که ممکن است این فرد فقط این ژن را به صورت نهفته داشته باشد اما خودش بیمار نباشد. 

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی با بیان اینکه در مورد برخی بیماریهای شایع مادرزادی نظیر بیماری تالاسمی مردم موظف به انجام آزمایشهای ژنتیک هستند اما آزمایش در مورد بیماریهای غیر شایع مادرزادی صورت نمی گیرد ، گفت: باید مراکز مشاوره ژنتیک در کشور سازماندهی شده و آموزشهای مستمر و مداوم در این باره صورت گیرد.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از پزشکان به ویژه پزشکان عمومی به صرف گذراندن دوره های مشاوره ژنتیک و نصب تابلوی مشاوره ژنتیک در این زمینه فعالیت می کنند. در صورتی که این کار نیاز به فراگیری آزموشهای تخصصی دارد بنابراین تدوین آئین نامه و تصویب قوانین مربوط به شرایط لازم برای انجام فعالیت مشاوره ژنتیک تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان در کشور می تواند در زمینه کنترل و نظارت بر این مراکز موثر واقع شود.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی با بیان اینکه به شهروندان به ویژه افرادی که تمایل به ازدواج و یا داشتن فرزند دارند، توصیه می شود به افراد غیر متخصص  مراجعه نکنند، گفت: شهروندان می توانند برای معرفی متخصصان از انجمن های غیر دولتی مرتبط با این بیماریهای مادرزادی کمک بگیرند.

هادی پور گفت: استفاده از مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آزمایشهای لازم قبل از تولد فرزند از اهمیت زیادی برخوردار است چون هزینه انجام های آزمایشهای ژنیتک بسیار کمتر از هزینه درمان و نگهداری کودک مبتلا به بیماریهای مادرزادی تا پایان عمر است.پنجشنبه ۱۵ دی ۱۳۸۴

دفعات مشاهده: ۵۶۲۲ کد خبر: ۴۷۰۷
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت رایان پژوه سلامت می باشد.
Copyright © 2010 RayanPajouh. All rights reserved.